Tomistoma úzkohlavá (Tomistoma schlegelii)


(Müller, 1838)
Charakteristika: Délka 4–5,5 metru. Připomíná gaviála indického, ale oproti němu hlava tomistovy přechází do úzkých čelistí postupně a chybí jí výrůstek na čenichu jako u samců gaviálů. Tomistomy jsou čokoládově hnědé s černými příčnými pruhy na zádech a skvrnami na bocích těla a na bocích čelistí. Mláďata jsou stejně zbarvená jako dospělci. Tomistovy mají žlutohnědé zorničky.

Zařazení: Nejposlednější fosílie a morfologický důkaz navrhuje blízké příbuzenství s Crocodylidae. Nicméně, je tam také silný biochemický a imunologický důkaz o blízkém vztahu s indickým gaviálem Gavialidae.

Další jména: Tomistoma, False Gharial, False Gavial, Faux Gavial Malais, Falso Gavial Malayo, Baja (Baya) Kanulong, Sunda-Gavial.

Stav: Tento druh je mimořádně ohrožen, je v CITES I. Počet tomistom ve volné přírodě se odhaduje pod 2500 jedinců. V
Prostředí: Sladkovodní bažiny, jezera, řeky a záplavové oblasti. Preferují pomalu tekoucí vody a vodu, která je pokryta vodní vegetací.

Rozmnožování: Samice jsou dospělé v 5–6 letech při délce 2,5–3 metry. Staví si hnízdo, 60 cm vysoké, ze suchého listí a rašeliny, blízko vody ve stinném místě a snáší 20–30 vajec, v literatuře se uvádějí i hnízda až s 60 vejci. Vejce jsou výjimečně velká, okolo 100 mm na délku. Inkubace trvá asi 90 dní. Pohlaví mláďat je dáno teplotou v hnízdě, jako u ostatních krokodýlů. Rodiče mláďatům z vajec nepomáhají a ani se o vylíhlá mláďata nestarají. Následkem toho je velká úmrtnost mláďat, která se stávají kořistí divokých prasat či jiných plazů.

Potrava: Živí se hlavně rybami, k tomu má uzpůsobené štíhlé a dlouhé čelisti, které mají 76–84 zubů. Ale ve skutečnosti není tomistoma tak specializovaná k lovu ryb jako gaviál. Živí se i bezobratlými živočichy, ptáky, plazi až po relativně velké savce (opice, malí jeleni).

Aktivita: Převážně noční.


Chov v zajetí:


U nás tomistomy úzkohlavé chová Zoo Dvůr Králové nad Labem (fotografie vlevo) a Krokodýlí ZOO Protivín.

Terárium: Prostorné terárium odpovídající velikosti tomistomy. Polovinu terária by měla tvořit souš a polovina vodní plocha s hloubkou vody 10–50 cm vody podle velikosti tomistomy.

Teplota: 25–30°C.

Vlhkost vzduchu: 70–90% vlhkosti.

Potrava: Kuřata, ryby, potkani.
Mláďata žerou hmyz, myšata a kousky masa.


Text a foto č. 4–6: Renata Jindrová

(ZOO Dvůr Králové)

Foto č. 1: Lenka Kadlíková (ZOO Dvůr Králové)

Foto č.2–3: Martin Smrček, (ZOO Dvůr Králové)

Použitá literatura viz. Seznam použité literatury

 

 

 

 

 

(c) 2006-2011 | www.rendy.eu